MM-ova mini anketa: Ste že slišali za Ozempic?
Ozempic je verjetno najpogosteje omenjeno in najbolj kontroverzno zdravilo zadnjega leta. Zato smo mu posvetili tudi tokratno anketo na Instagramu.
Dreamstime
V tokratni anketi na Instagramu smo sledilce vprašali, ali so že slišali za Ozempic. 83 odstotkov jih je zdravilo že poznalo, 17 odstotkov pa ne. Zanimalo nas je tudi, ali veste, za kaj se zdravilo uporablja. 85 odstotkov vas je glasovalo za zdravljenje sladkorne bolezni, 13 odstotkov za zniževanje telesne teže, 2 odstotka za drugo, nihče pa ni glasoval za preprečevanje bolezni srca.
Preverili smo tudi, ali morda poznate koga, ki Ozempic uporablja za zniževanje telesne teže in pravi, da zadeva »deluje«. 36 odstotkov med vami je glasovalo pritrdilno, 64 odstotkov pa pravi, da ravno nasprotno. Zanimalo nas je še, ali se sledilcem zdi tovrstna uporaba zdravil kljub temu, da dolgotrajni učinki še niso raziskani, zaskrbljujoča. 54 odstotkov vas meni, da je zaskrbljujoča, 15 odstotkov, da ni, 30 odstotkov pa meni, da se vsak odloča in odgovornost prevzema sam.
Izjemno zaželeno zdravilo
Uporaba zdravila Ozempic se je v zadnjih letih zaradi njegovega učinka na znižanje telesne mase nenadzorovano hitro povečevala, povpraševanje pa krepko presega proizvodne zmogljivosti. Po podatkih podatkovne zbirke ClinCalc DrugStatseta je bil Ozempic leta 2022 48. najbolj pogosto predpisano zdravilo v ZDA, zanj pa je bilo izdanih več kot 13 milijonov receptov. Zaradi velikega povpraševanja prihaja do občasnih motenj v preskrbi z njim, ne le v Sloveniji, ampak povsod v Evropski uniji in tudi drugod po svetu.
Ni odobren za estetsko hujšanje
Zdravilo Ozempic vsebuje učinkovino semaglutid, ki telesu pomaga zmanjšati koncentracijo krvnega sladkorja, kadar je krvni sladkor previsok, in lahko pomaga preprečiti bolezni srca. Namenjeno in odobreno je za sladkorne bolnike, ki imajo ob uporabi drugih zdravil, primerni prehrani in gibanju slabo urejen krvni sladkor. Učinkovina semaglutid poleg povišanega krvnega sladkorja zmanjšuje tudi apetit in je v drugačni jakosti kot pri zdravilu Ozempic in pod drugim imenom odobrena tudi za obvladovanje telesne mase. Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) in Lekarniška zbornica Slovenije (LZS) opozarjata, da je uporaba zdravil s semaglutidom varna le, če so zdravila pridobljena iz legalnih virov (lekarn), če jih je predpisal zdravnik in zdravljenje poteka pod zdravniškim nadzorom. Že zdaj so namreč znani neželeni učinki, kot so prebavne motnje, driska in bruhanje, slabost, omotica, zapleti diabetične retinopatije, občasno tudi akutni pankreatitis. Instituciji opozarjata tudi , da zdravilo Ozempic in druga zdravila s semaglutidom niso odobrena za t. i. estetsko hujšanje. »Pri takšni uporabi pozitivno razmerje med koristjo in tveganjem ni ugotovljeno, zato jo močno odsvetujemo,« so povedali.