Skoraj polovica zaposlenih med dopustom preverja elektronsko pošto
Mediana v svoji najnovejši raziskavi ugotavlja, da večina Slovencev med dopustom redno spremlja elektronsko pošto, malo manj kot polovica tudi službena sporočila. Zanimalo jih je tudi, kako pogosto preverjamo družbena omrežja.
Rezultati raziskave kažejo, da skoraj dve tretjini vprašanih (63 %) med dopustom uporablja mobilni telefon v enaki meri kot sicer. Skoraj četrtina jih pravi, da ga uporabljajo manj, približno desetina pa več kot običajno. Le 2 odstotka prebivalcev Slovenije med dopustom mobilnega telefona sploh ne uporabljata.
Podobno vprašanje smo našim sledilcem na Instagramu zastavili v MM-ovi mini anketi, kjer je 64 odstotkov sodelujočih povedalo, da se na dopustu poskušajo čim bolj »izklopiti«, medtem ko jih je 28 odstotkov na telefonu podobno kot običajno. Več duška si s telefonom da 8 odstotkov sodelujočih.
Družbena omrežja da ali ne?
Polovica vprašanih na družbenih omrežjih med dopustom preživi enako časa kot običajno, trije od desetih manj kot običajno in le 8 odstotkov več kot običajno, ugotavlja Mediana. Kar 13 odstotkov vprašanih je odgovorilo, da med dopustom družbenih omrežij sploh ne uporabljajo.
Pa v naši anketi? Tam vas na »odvajanje« prisega 47 odstotkov sodelujočih, podobno kot običajno dogajanje na družbenih omrežjih preverja 44 odstotkov sodelujočih, 9 odstotkov pa vas je takšnih, ki jih družbena omrežja na dopustu še bolj premamijo kot sicer.
Mislimo tudi na službo
Da tudi med poležavanjem na plaži mnogi mislijo na službo, kaže podatek, da skoraj polovica (46 %) zaposlenih med dopustom spremlja službeno elektronsko pošto.
Le 15 odstotkov jih sicer pravi, da delodajalec od njih uradno pričakuje odgovore na elektronsko pošto. Nadaljnjih 22 odstotkov jih pravi, da delodajalec tega od njih uradno sicer ne pričakuje, vendar pa imajo občutek, da je to zaželeno, 63 odstotkov pa jih meni, da njihov delodajalec na pošto, poslano v času njihovega dopusta, ne pričakuje odgovora.
V MM-ovi anketi so bili rezultati naslednji: službeno pošto bere 52 odstotkov sodelujočih, a jih 61 odstotkov nanjo ne odgovarja. Na vprašanje, ali se od njih pričakuje, da odgovarjajo na službeno e-pošto, klice in sporočila, je 62 odstotkov odgovorilo z ne, od 11 odstotkov anketiranih se to pričakuje, v primeru 27 odstotkov pa je zaželeno, da berejo službeno pošto, čeprav to ni nikjer uradno zapisano.