Dan žena: Kako se počutijo sodobne ženske?
Ob mednarodnem dnevu žena je več raziskovalnih inštitutov ugotavljalo, kakšen je položaj žensk v družbi, njihovo občutje in trende.
Kaja Kovič
Brez mobilnega telefona ne gre več, a čas z družino je pomembnejši
Raziskava Mediana TGI izpostavlja spremembe skozi leta o tem, kako ženske v Sloveniji pridobivajo informacije, preživljajo prosti čas in razmišljajo o družbi ter odnosih med spoloma. Leta 2013 je polovica žensk informacije najprej iskala na spletu,10 let pozneje pa se je ta delež povzpel na 91odstotkov. Pod kožo jim je zlezla tudi neprestana potreba po preverjanju dogajanja na družbenih omrežjih, saj ta aktivnost beleži rekordno, kar 172-odstotno rast; s tem fenomenom je povezan tudi vse močnejši vpliv, ki ga imajo komentarji in spletne informacije na ženske. Da ne bi mogle več preživeti brez mobilnega telefona, jih trdi trikrat več kot pred desetimi leti . Pri tem se je zmanjšal med ženskami doseg televizije, radia in tiska, medtem pa se je doseg interneta povečal za 53 odstotkov.
Medijske navade kažejo na to, da so ženske vse bolj navezane na tehnologijo in informacije, po drugi strani pa raziskava ugotavlja, da je ženskam bolj kot zaslužek pomemben kakovostno preživet čas, namenjen sebi in družini. Več so pripravljene plačati za izdelke, ki jim olajšajo življenje, manj pomembno se jim zdi spoštovanje tradicionalnih običajev.
Razočaranje ob percepciji kariernih priložnosti
Ob prazniku žena je tudi vodilno svetovno združenje za raziskovanje trga in javnega mnenja WIN v sodelovanju z Inštitutom Mediana raziskalo stališča in prepričanja, vezana na vlogo in počutje žensk v sodobni družbi. Ugotovili so, da kar tri četrtine prebivalk Slovenije meni, da imajo v službi in karieri manj priložnosti kot moški. Ta delež je višji od evropskega in globalnega povprečja (66 in 54 odstotkov).
Slovenija se uvršča povsem na dno lestvice po deležu žensk, ki menijo, da imajo ženske v naši državi več priložnosti kot moški – s tem se strinja zgolj 2 odstotka anketirank. Stanje je še nekoliko slabše na Hrvaškem, kjer kar 81 odstotkov žensk meni, da imajo manj možnosti, le 1 odstotek pa, da imajo več možnosti kot moški kolegi.