zz
Aktualno

Dewesoft in Laibach združila moči pri ohranjanju zasavske industrijske tradicije

Podjetje Dewesoft je kupilo in razdelilo Laibachove umetnine med tri zasavske občine, hkrati pa za glasbeno skupino razvilo tehnično rešitev za njihov interaktivni zvočni monolit.

Pred več kot 250-imi leti je Zasavje zaradi premoga doživelo gospodarski razcvet in postalo glavno središče slovenske industrije. Rudarski duh v teh krajih po propadu industrije še vedno živi v obliki ponosa in pomeni gonilo napredka; v nekdanji rudarski regiji danes beležijo bliskovit tehnološki napredek.

Simbol Zasavja – ne rudarska preteklost, temveč svetla tehnološka prihodnost

Podjetje Dewesoft je kupilo Laibachove umetnine starih zasavskih tovarn, unikatno prostorsko instalacijo z 12-imi izvirnimi linorezi z motivi revirjev, naslovljeno kot Rdeči revirji + črni križ, in jih vrnilo v Zasavje. Velik del opusa ustvarjanja trboveljskih Laibachov je povezan z zasavsko regijo, pri delu pa uporabljajo močno simboliko, ki je razstavljena na vidnih mestih po vsem svetu (med drugim v Ljubljani, Mariboru, Zagrebu, Lodžu in Olomoucu). Na koncu bodo te umetnine združene v tehnološkem parku Mesto Akrobatov, do dokončanja gradnje pa so na ogled v Delavskih domovih občin Trbovlje, Zagorja in Hrastnika kot simbolična gesta povezovanja Zasavja pred izgradnjo Mesta akrobatov.

»Dewesoft je umetnine, ki so romale po vsem svetu, vrnil domov v Zasavje s pomembnim sporočilom; služijo kot spomenik naši industrijski dediščini, hkrati pa oznanjajo ponos, ki ga čutimo do naših izjemnih glasbenikov in umetnikov. Simbolika te akcije je zame izjemnega pomena. Resnično si želim, da prva asociacija ob omembi Zasavja ne bo več le rudarska preteklost in propadla industrija, ampak visoka tehnologija in svetla prihodnost,« pojasnjuje dr. Jure Knez, predsednik Dewesofta.

Ivan Novak iz skupine Laibach dodaja: »Dewesoft v Trbovljah in zasavskih Rdečih revirjih z Mestom Akrobatov uresničuje ozračje presežkov in vizijo modernosti, ki je bila vedno tudi osnovno gonilo našega, Laibachovega delovanja. Trbovlje in z njim celotno Zasavje se mora iz tradicionalnega in trdega industrijskega okolja preleviti v resnično zeleno in sodobno novomedijsko tehnološko mesto.«

»Tudi čez sto let bo Dewesoft zdravo slovensko podjetje«

V podjetju se zelo dobro zavedajo pomena trajnostnega razvoja in svoje odgovornosti za celotno zasavsko regijo. Za MM so razložili: »Leta 2016 smo ustanovili podjetniški pospeševalnik Katapult, ko je bil vsak peti prebivalec Zasavja brezposeln; med mladimi je bilo brezposelnih skoraj polovica. Eden od glavnih motivov Dewesofta je bil spodbuditi in podpreti razvoj podjetništva. Tudi danes želimo ustvariti kakovostna delovna mesta, ki bodo pomagala ustaviti odliv mladih, ki bi drugače odhajali na delo v tujino. Kar nekaj starih industrijskih objektov v Trbovljah smo že in še bomo obnovili, jim dali novo življenje. V prostorih nekdanje Strojne tovarne Trbovlje gradimo strojni park, kamor bomo preselili našo orodjarno, v kateri izdelujemo vse aluminijaste dele naših inštrumentov. S tem bomo vsaj v zgornjem delu Trbovelj obnovili praktično vse večje industrijske objekte; v starih stavbah nekdanje Iskre in Peka sta zdaj Dewesoft in Katapult. Podpisali smo pismo o nameri gradnje tehnološkega parka Mesto Akrobatov, kjer bo posebna skrb namenjena ekologiji in trajnostnemu razvoju.«

V Dewesoftu zavezanost trajnostnemu razvoju in družbeni odgovornosti kažejo tudi z modelom solastništva. »Pripravljen imamo stoletni načrt, ker želimo, da je Dewesoft zdravo slovensko podjetje tudi, ko nas več ne bo. V svetu je že veliko podobnih praks, mi smo solastništvo zaposlenih uvedli leta 2016. Z vstopom v lastništvo zaposleni svojo usodo še tesneje poveže z usodo podjetja, kar se po naših izkušnjah kaže v večji motivaciji, večji produktivnosti in hitrejši rasti. Manjša fluktuacija, večja pripadnost zaposlenih podjetju, večja odpornost v času kriz so le nekateri dodatni pozitivni kazalci, ki jih prinaša model solastništva.«  Za konec dodajo, da bodo večino dobička tako kot do zdaj vlagali v razvoj podjetja in izdelkov, velik del dividend pa bodo v okviru Fundacije Mesta Akrobatov namenili za razvoj Zasavja in podjetništva v Sloveniji. »Naredili bomo vse potrebne korake, da bo Dewesoft ostal v naši, slovenski lasti zaposlenih in družine, z vsemi projekti pa bo po najboljših močeh pripomogel k razvoju lokalnega okolja in Slovenije.«

z

Rešitev za interaktivni zvočni monolit

Podjetje je v tej luči ob nakupu umetnin za glasbeno skupino razvilo tudi »Assimilator«, tehnično rešitev za interaktivni zvočni monolit. Asimilator v svojem naravnem stanju miruje, zvok pa ustvarja in sproža interaktivno, torej v stiku z zunanjim svetom in v prepletu naključnih premikov in odzivov na energijo obiskovalcev na podlagi toplotne enegije. Sašo Piskar, vodja razvoja programske opreme Dewesoft, je ob tem povedal: »Običajno razvijamo rešitve za visokotehnološka podjetja, kot so NASA, SpaceX in Tesla, vendar se vedno z veseljem odzovemo na izzive v umetnosti, kar našemu delu dodaja posebno dimenzijo – še posebej, kadar nas pokličejo lokalci.«

Intervju

Življenje z znaMMkami
25. 11. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Najljubši oglaševalski slogan je: »Kaj bi mi brez domišljija.«

z
20. 11. 2024

Ob 30. obletnici delovanja najbolj prepoznavne in priznane znamke v svetu moške mode v…

gizem
16. 11. 2024

O programih izobraževanja in usposabljanja zaposlenih smo se pogovarjali z Gizem Ozturk,…

Naši avtorji