Generacija Z ima rada ciljane oglase
Mlajši potrošniki ciljane oglase vrednotijo zelo pozitivno, saj preko njih spoznavajo izdelke in storitve, za katere je več možnosti, da jim bodo všeč ali jih potrebujejo.
Kaja Kovič
Kljub temu, da se v marketinškem svetu vse pogosteje govori o zasebnosti potrošnikov in zaščiti njihovih podatkov, piškotki pa le še čakajo na svoj konec, nove raziskave kažejo, da so mlajši potrošniki naklonjeni ciljno usmerjenemu oglaševanju, ki ga sprejemajo in vrednotijo kot pozitivnega.
Raziskava marketinškega podjetja Tinuiti kaže, da je trikrat večja verjetnost, da bo pripadnik generacije Z omogočil sledenje (tracking) na spletu kakor starejši kupec. Približno 40 odstotkov potrošnikov generacije Z je napravam dovolilo sledenje (kot je na primer Apple App Tracking Transparency), zato da bi prejemali in videvali ustreznejše oglase glede na svoje aktivnosti. Sledenju se je odpovedalo malo več, in sicer 43 odstotkov pripadnikov generacije Z.
Starejši potrošniki imajo drugačne navade. Večina jih zavrača sledenje in vključuje blokiranje oglasov (ad block) , prav tako pogosteje brišejo piškotke na spletnih straneh; če to počne redno 40 odstotkov mlajših, je ta delež med »babyboomerji« 60-odstoten.
Družbeni mediji: Odkrivanje izdelkov in nakupi
Poleg ciljanih oglasov imajo pripadniki generacije Z tudi močno povezavo z družbenimi mediji in vplivneži. Tri četrtine (75 odstotkov) mladih potrošnikov odkriva nove izdelke in storitve na družbenih medijih (predvsem na Instagramu in TikToku) in prav toliko jih je v preteklem letu kupilo izdelek na podlagi priporočila vplivneža. Ko govorimo o lepotilnih izdelkih ter hrani in pijači, se ta delež poveča na 85 odstotkov. »Vplivneži so hitro postali zaupanja vreden vir priporočil za številne potrošnike, zlasti za generacijo Z. Njihova vloga pri odkrivanju izdelkov in nakupih se bo še naprej kreprila,« zapišejo v raziskavi.