Od banke do hotela – zgodba o rojstvu in življenju zagrebškega heritage hotela
V središču Zagreba se v zgodovinski stavbi, ki jo na prvi pogled zaznamuje arhitektura z začetka 20. stoletja, skriva eleganten in sodoben hotel. Amadria Park Hotel Capital se nahaja v stavbi, ki je bila zgrajena med letoma 1921 in 1923.
Eva Peserl
Zgodovinska zgradba, v kateri je danes Amadria Park Hotel Capital, je vse od izgradnje leta 1923 služila kot banka. Najprej je v njeni notranjosti domovala hrvaška podružnica avstrijske banke Wiener Bankverein, ki sta jo zasnovala dunajska arhitekta Ernst Gotthilf in Alexander Neumann, specializirana za gradnjo bančnih stavb. Pozneje je svoj dom tam našla Jugoslavenska banka, za njo pa še Zagrebačka. Po nakupu stavbe so lastniki banko spremenili v hotel, ki bo letošnjega decembra obeležil šestletnico delovanja.
Zaradi svoje prestižne lokacije v središču Zagreba, le nekaj korakov od glavnega mestnega trga, je odlična izbira za poslovne goste, ki želijo občutiti pravi duh Zagreba. Pa tudi zaradi svoje zgodovine je Hotel Capital pogosta destinacija za poslovneže. Mnogi med njimi ga izberejo kot lokacijo za sestanke, primeren pa je tudi za vse tiste, ki imajo radi tišino pri delu. Prav zaradi tega se veliko poslovnežev odloči, da bodo v hotelu ne samo sestankovali in delali, ampak tudi prenočili.
Hotelska stavba je očarljiva mešanica art decoja in secesije, katerih elementi so bili interpretirani na sodoben način in so služili kot navdih za opredelitev vizualne identitete hotela. Pri gradnji blagovne znamke pa jim pomaga njihov komunikacijski partner, slovenska agencija New Moment.
Zapuščina stare banke
Pri procesu prenove so v Hotelu Capital želeli obdržati in zaščititi vse, kar je bilo mogoče. Ker je stavba zgodovinska in del zagrebške dediščine, so tudi kategorizirani kot heritage hotel. V hotelu imajo veliko lesa, ki predstavlja ostanek njegove bančniške preteklosti. Tako so vse lesene plošče, ki krasijo restavracijo, originalne. Zdaj sicer restavrirane, a še vseeno stare malo več kot 100 let.
Posebna pozornost, ki so jo namenili zaščiti in obnovi izvirnih elementov, je še posebej opazna v drugem nadstropju hotela, t. i. belle étage. Kjer so bile nekoč pisarne upravitelja banke, so zdaj heritage sobe in apartmaji. To nadstropje je drugačno od preostalega hotela, saj ima visoke stropove, vse pohištvo pa je iz lesa. Prav tako ga krasijo originalni elementi, kot so kamini, lestenci, druga svetila, ure in obloge. V drugem nadstropju se skriva tudi največji heritage apartma, ki se razteza na nekaj več kot 60 kvadratnih metrih. Zaradi delujočega kamina, postelje, ki stoji na sredini sobe, visokih stropov, velikih oken in veliko svetlobe, ki seže v notranjost, je soba privlačna in pri gostih zelo zaželena. Poleg originalnih restavriranih sefov ima hotel tudi 30 stenskih ur, ki jih je restavriral znani zagrebški urar, vse pa zdaj upravljajo z enega mesta.
Trezor, ki ne skriva več bogastva, ampak zasebni klub
V osrednjem delu kleti se še vedno nahajata trezor in sef z originalnimi varnostnimi vrati dunajske družbe F. Wertheim & Co, A.G. Wien – ostanek bogate bančne zgodovine, ki se je odvila v zgradbi na Ulici kneza Branimira. Sef in trezor želijo ohraniti v enakem stanju, kot sta bila takrat, ko sta v sebi skrivala zaklade. S tem, da se danes namesto zaklada v notranjosti skriva atrakcija za hotelske goste – zasebni klub. Ekskluzivni zasebni klub Capital je na voljo za intimna srečanja, poslovne dogodke, zasebne zabave in praznovanja. Originalna vrata trezorja, ki so nekoč skrivala vreče denarja in zlate palice, ki jih je hranila prvotna zagrebška podružnica avstrijske banke (Wiener Bankverein), ostajajo ohranjena v prvotnem stanju, zdaj pa je v njih zbirka vrhunskih viskijev, gina, penečih in ostalih izbranih vin. Na voljo je za najem z natakarsko postrežbo ali z »honesty barom«, kjer lahko gostje uživajo, ne da bi jih kdo motil. Zaposleni so izobraženi za postrežbo cigar, koktajlov in destilatov, da lahko gostom postrežejo z unikatno izkušnjo.
Mestna kavarna zjutraj, lounge bar zvečer
Del hotela je tudi Bela Caffé, ki bo navdušil vse, ki zjutraj uživajo v razkošni izkušnji zagrebške mestne kavarne, v popoldanskih in večernih urah pa v vrnitvi v urbani ter ležerni mestni slog. Na jedilniku kavarne so znamenite hišne torte, vključno s čokoladnimi in Sacher tortami. Pri oblikovanju prostora in izbiri dekorja so sodelovali z londonskim podjetjem, ki se ukvarja z arhitekturnimi in oblikovalskimi rešitvami. Z zelenjem v notranjosti so želeli doseči, da se obiskovalec ob prihodu v Bela Caffé počuti udobno – kot da bi stopil v domačo dnevno sobo. Vsak detajl je natančno premišljen, tudi razdalja med mizami, ki ni ne prevelika, ne premajhna. Prostor, ki je velik približno 150 kvadratnih metrov, je možno tudi najeti. Pravijo, da je primeren tako za posebne priložnosti kot tudi konferenčno dejavnost, saj vse njihove konferenčne sobe premorejo vso opremo, ki jo potrebujete za izvedbo dogodkov. Poleg Bela Cafféja je za konference ali zasebna druženja možno najeti tudi Private Club, Capital Business Salon in Capital Meeting Room.
Mojstrski tečaj v gostoljubju
Pri izobraževanju zaposlenih sodelujejo z eno od priznanih gostinskih šol v Franciji. Letos so kuharje in vodje restavracije za deset dni poslali na intenzivno izobraževanje v Nico, podobno bodo s še eno skupino ponovili na začetku prihodnjega leta. Poleg kulinaričnih skrbijo tudi za druga izobraževanja. Natakarje pošiljajo v šole za barmane ter zagotavljajo tudi sommelierska izobraževanja. Pravijo, da želijo stvari izboljšati, ne samo za zaposlene, ampak posledično tudi za hotelske goste. Menijo, da če bodo zaposleni bolj zadovoljni, samozavestni in opolnomočeni, bodo tudi storitve, ki jih nudijo, boljše.
Članek je bil prvotno objavljen v Marketing magazinu december 2024, #522. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si