Adam Nowakowski
Aktualno

Lahko z enim videoposnetkom zadostimo različnim formatom?

Izbira formata za oglaševanje na družbenih omrežjih in v mobilnem okolju nikoli ni bila večja niti težja.

»Samo na Metinih platformah je na voljo pester nabor, ki vključuje tradicionalne oglase, vrtiljake, Storyje, Reelse ter In-stream oglase. Če ste med tistimi, ki bi najraje vrgli puško v koruzo, naj vas potolažim, da je zadeva v resnici precej bolj preprosta, kot se zdi na prvi pogled,« piše Adam Nowakowski, partner kreativnih agencij za Srednjo in Vzhodno Evropo pri podjetju Meta.

Ustvarjanje oglaševalskih akcij na družbenih omrežjih pogosto še vedno poteka ročno. Pri tem pa marsikdo nima znanja in sredstev, časa ali potrpljenja za oblikovanje več različic videooglasov, ki bodo primerni za uporabo na YouTubu, TikToku in Metinih platformah ter poleg tega še zadostili zahtevam formatov, kot sta Story in Reels. Posledično se marsikdo odloči ubrati bližnjico in na družbenih omrežjih preprosto objavi krajšo različico televizijskega oglasa ali pa v celoti opusti idejo o kampanji na njih. Vendar s tovrstno odločitvijo izgubi dragoceno priložnost.

Z uporabo Metinih platform se učinek podvoji

Po rezultatih študije skupine za analize trga Kantar in Univerze v Oxfordu je za gradnjo blagovne znamke najbolj učinkovita uporaba različnih kanalov in vsebin. Takšen pristop omogoča večjo zapomnljivost sporočila, pri čemer pa noben kanal ne bi smel imeti več kot 50-odstotnega deleža v medijskem načrtu. Prekoračitev te meje lahko zmanjša uspešnost in vpliva na samo donosnost na naložbe (ROI), zato je sredstva za oglaševanje bolj smiselno razdeliti.

Kot kažejo podatki analize podjetja za tržne raziskave GfK, so se za najbolj učinkovite izkazale Metine platforme. Po ugotovitvah raziskave se prodajni učinek kampanje namreč podvoji, če TV-oglaševanju dodamo še Facebook in Instagram. Uspešnost naraste s 7,5 odstotka pri izključno TV-oglaševanju na 16 odstotkov pri kombinaciji oglaševanja na televiziji, Facebooku in Instagramu. Vprašanje za milijon dolarjev pa je, kateri format izbrati.

Upoštevajte razmerje 9:16, privlačen začetek in varno območje

Vsem ključnim oglaševalskim formatom na Metinih in drugih družbenih omrežjih je mogoče zadostiti s samo dvema vrstama videoposnetkov. Ja, prav ste prebrali. Prvi je kratek video, ki sledi principu »mobile-first« ter narekuje razmerje 9:16 in dolžino med 6 in 10 sekund. Pri tej vrsti videa moramo blagovno znamko in glavno sporočilo izpostaviti na začetku, da pritegnemo pozornost.

Drugi format je nativni video, kakršne navadno kreirajo vplivneži in ustvarjalci vsebin. Tovrstnih videov sicer ni nujno snemati s telefonom, moramo pa tudi pri tem videu upoštevati razmerje 9:16 ter pozornost posvetiti vsebini. Tako kot v prejšnjem primeru je treba poskrbeti za privlačen začetek, s katerim zagotovimo, da si bodo uporabniki oglas tudi ogledali.

Pri pripravi predstavljenih pokončnih formatov je pomembno upoštevati tudi t. i. varno območje (ang. safe zone), ki velja za Reelse. To pomeni, da na robove videa ne vključujemo besedila in drugih pomembnih elementov, kot so logotipi, saj ne želimo, da jih prekrijejo elementi uporabniškega vmesnika. Tako oblikovan video lahko v nespremenjeni obliki uporabimo kot oglas v Storyjih, po prilagoditvi razmerja v 1:1 ali 4:5 pa tudi v viru novic na Facebooku in Instagramu. Tega pravila se velja držati, ker imajo Reelsi zaradi vseh dodatnih elementov najobsežnejši vmesnik in posledično najmanjše varno območje, zato bo vsak video, ki se prilega v Reels, izpolnil tudi zahteve preostalih formatov. Varno območje je sicer vedno priporočljivo upoštevati, saj je v nasprotnem primeru besedilo slabše berljivo, kar zmanjša njegovo učinkovitost. Več nasvetov za upoštevanje varnega območja najdete na spletni strani Meta for Business.

UI orodja Advantage+ za bolj dinamične oglase

Pri spodbujanju vključenosti strank in izboljšanju učinkovitosti oglasov bodo oglaševalcem v dodatno pomoč nova orodja za avtomatizacijo Advantage+ s poudarkom na videu (Advantage+ video-centric automation tools). Orodje Advantage+ za kreativne optimizacije (Advantage+ creative optimizations) samodejno prilagodi videooglas v razmerje 9:16, ki je primerno za prikazovanje na Reelsih ali v mobilnih aplikacijah Facebook in Instagram.

To oglaševalcem omogoča ustvarjanje več različic istega oglasa, pri tem pa lahko upoštevajo, na katere elemente se uporabniki najboljše odzivajo in skladno s tem prilagodijo oglase. Tudi orodje katalog oglasov Advantage+ (Advantage+ catalog ads), ki omogoča ciljno prikazovanje oglasov posameznikom na podlagi njihovih interesov, zdaj poleg statičnih slik ponuja tudi uvoz in uporabo kreativnih virov, kot so oznamčeni videoposnetki ali predstavitveni videi. Vse z namenom, da so ustvarjeni oglasi čim bolj dinamični.

Lahko si torej oddahnemo in uživamo v rezultatih našega dela. Namesto ustvarjanja več različnih oglasov s posebnimi posnetki in slogi za posamezne platforme lahko ustvarimo zgolj en videooglas, ki temelji na formatih »mobile-first« in nativni video ter je tako primeren za Reels, Story in ostale formate. S tem pa je oglaševanje nenadoma postalo bolj enostavno, kajne?

Intervju

z
20. 11. 2024

Ob 30. obletnici delovanja najbolj prepoznavne in priznane znamke v svetu moške mode v…

gizem
16. 11. 2024

O programih izobraževanja in usposabljanja zaposlenih smo se pogovarjali z Gizem Ozturk,…

Sasha Savić
09. 11. 2024

Ključ do uspeha vsakega vodje je v tem, da najde prave ljudi, je prepričan Sasha Savić,…

Moj glavni kriterij pri izbiri ljudi je bil občutek, da posameznik pred mano goji globoko strast do oglaševalske industrije in blagovnih znamk ter to…

Naši avtorji