Neohedonizem in drugi potrošniški trendi za leto 2024
Potrošniki vse bolj iščejo smisel v vsakdanjem življenju in vse pogosteje slavijo doživetja, izdelke pa vse manj. Katere trende za leto 2024 morajo blagovne znamke osvojiti?
Kaja Kovič
Proizvajalec alkoholnih pijač Diageo v svojem poročilu izpostavlja pet potrošniških trendov, ki bodo vplivali na blagovne znamke v prihodnjih mesecih: neohedonizem, blagovne znamke za izboljšanje sveta, zavestno blagostanje, razširjena realnost in kolektivna pripadnost.
Iskanje smisla v vsakodnevnih aktivnostih
Kar šestdeset odstotkov potrošnikov milenijske in generacije Z bi raje potrošilo denar za doživetje kot pa za izdelke ali varčevanje za upokojitev, pri tem pa vse bolj pri življenjskih aktivnostih iščejo smisel. Premik k iskanju smisla imenujejo neohedonizem.
Izboljšanje sveta
'Brand betterment' oziroma blagovne znamke, ki izboljšujejo svet, je izraz za potrošnikove želje, da bi blagovne znamke delale dobro v svetu. Kar 80 odstotkov ljudi verjame, da so družbena omrežja povečala pritisk glede odgovornosti do okolja, družbe in upravljanja podjetja. Družbena razprava o izboljšanju blagovnih znamk je sprožila 5,6 milijona pogovorov, kar je 44 odstotkov več kot leto prej.
Zavestno blagostanje
Aktiven pristop k blagostanju ali zavestno blagostanje je sprožila pandemija in še danes ostaja prioriteta ljudi, kaže poročilo, ki beleži kar 4,3 milijona pogovorov na to temo na družbenih omrežjih (30 odstokov več kot leto prej). To vključuje ljubezen do samega sebe, mirne družabne priložnosti, umirjen tempo in s tem povezani izdelki.
Virtualnost
Poročilo prav tako kaže naraščajoče zanimanje za metavesolje in razširjeno resničnost (AR), pri čemer pri Diageu beležijo 94-odstotno povečanje pogovorov v zvezi s tem. Sem sodijo tudi koncepti digitalne tržnice, umetna inteligenca, digitalna umetnost in virtualni dogodki.
Kolektivna pripadnost
Potrošniki vse pogosteje iščejo virtualne prostore, ki spodbujajo enotnost in sprejemanje. Ugotovili so, da osebe med 18. in 44. letom med seboj bolje sodelujejo v digitalnem kot v resničnem življenju, prav tako se tam počutijo bolj pripadni kolektivu.