Nomago v Ljubljani vzpostavil sistem za izposojo električnih koles
Nomago je v prestolnici vzpostavil sistem za izposojo električnih koles Nomago Bikes, ki bo še dodatno povezal celotno ljubljansko urbano regijo. Sprva bo na voljo 25 kolesarskih postaj, število pa bodo v roku enega leta podvojili.
Kaja Kovič
Blagovno znamko Nomago smo vajeni videvati na cestah, saj so med večjimi avtobusnimi prevozniki v Sloveniji, zdaj pa jo bomo videvali tudi na kolesarskih stezah v Ljubljani. Nomago Bikes in električna kolesa so z današnjim dnem uradno prišla v Ljubljano, kot 12. slovensko občino, v kateri je Nomago vpeljal ta sistem. Predstavitev novega sistema je vodila Lorella Flego, častni govorec je bil Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana. Po dogodku, ki so ga popestrili s široko ponudbo izvrstne hrane in pijače, aktobatskim plesom mladih navijačic in veliko dobre glasbe, so v podjetju Nomago organizirali novinarsko konferenco.
»Že ob ustanovitvi Nomaga smo si zadali, da želimo postati referenčna točka mobilnosti, prav področju mikromobilnosti pa smo namenili posebno pozornost. Zavedali smo se namreč, da bo na tem področju v prihodnosti prišlo do največjih sprememb, dogodki v zadnjih letih pa to še dodatno potrjujejo,« je povedal mag. Sandi Brataševec, glavni izvršni direktor družbe Nomago. »V enem letu nameravamo najmanj podvojiti naše zmogljivosti v Ljubljani in se povezati tudi z okoliškimi občinami, saj želimo z Nomago Bikes postaviti enoten in medsebojno povezan sistem za celotno ljubljansko urbano regijo,« pa je pojasnil Marjan Beltram, izvršni direktor za turizem in storitve mobilnosti.
Z električnim kolesom na daljše relacije tudi v tujini
V prvi fazi bo uporabnikom na voljo 75 električnih koles z zmogljivostjo do 80 kilometrov, ki jih bodo lahko najeli na 25-ih kolesarskih postajah. Že v začetni fazi so k projektu pristopila tudi nekatera bolj okoljsko ozaveščena podjetja, ki so postaje umestila ob svoje poslovne stavbe (BTC, Delo, Zavarovalnica Triglav, Triglav Lab, Big Bang, Hotel Union in Hotel Lev). Preostalih 15 postaj je postavljenih na obstoječih lokacijah BicikLJa, eno postajališče je na P+R Stanežiče in eno na parkirišču pod Šmarno goro. »V celotnem sistemu Nomago Bikes v Sloveniji je trenutno že 105 kolesarskih postaj in 538 koles, uporabniki pa bodo lahko uporabljali tudi električna kolesa v tujini, npr. v Pulju, Splitu, na Dunaju in drugje,« doda Beltram.
Preprosta uporaba, pisana na kožo urbanim ljudem
Uporaba sistema Nomago Bikes je zelo preprosta in prilagojena uporabnikom. Pred prvo uporabo se mora oseba registrirati preko mobilne aplikacije ali spletne strani, nato pa svoj uporabniški račun poveže z Urbano, bančno kartico ali PayPalom. Z mobilno aplikacijo Nomago Bikes lahko posameznik nato kolo najame, rezervira ali vrne, ob tem pa lahko v realnem času spremlja tudi svojo porabo in druge podatke. Ker so vsa kolesa opremljena s pametnimi ključavnicami, je vračilo koles možno tudi, ko so vsa priklopna mesta polna. Postaje za vračilo koles so označene v mobilni aplikaciji, preko katere lahko uporabniki kolesa tudi rezervirajo.