Zvok je ključnega pomena za povezovanje z generacijo Z
Raziskava, ki sta jo opravila glasbeno oglaševalsko podjetje SoStereo in platforma Spotify, odkriva, da bo zvok, predvsem pa avtentičnost v zvoku, določal glasbeno krajino prihodnosti. Generacija Z ima z zvokom izjemno globoko vez.
Kaja Kovič
Uvodne besede poročila »The Culture Next« temeljijo na splošno znanih dejstvih, kako močan vpliv ima glasba na naša življenja in kako močno vpeta je v naše vsakdanje aktivnosti, obrede, čustvovanje. Kljub temu pa prehajamo v zanimivo obdobje glasbe, saj jo mlajše generacije spremljajo drugače, kot so jo naši predniki.
80 odstotkov sodelujočih se je z glasbo »nekaj naučilo o sebi«, ko so raziskovali svoje poslušalske navade v preteklosti. Enak delež jih trdi, da jim je »zvok omogočil raziskovanje različnih plati njihove osebnosti«. Eno iod ključnih stvari v življenju jim predstavlja glasba; ne le kot zabava, učenje, obredni element, temveč kot bistveni del njihove identitete. Dve tretjini poslušalcev generacije Z je v raziskavi potrdilo, da jim je zvok med pandemijo »pomagal, da so se počutili manj osamljene«. 70 odstotkov anketirancev se je počutilo »bolj osredotočenih in na splošno srečnejših«, ko so vsak dan poslušali svojo najljubšo glasbo. Kar 86 odstotkov pa jih načrtuje nakup nove zvočne naprave v naslednjih šestih mesecih – z namenom, da bi izkusili boljši zvok. Poleg tega pa od svojih medijev pričakujejo in zahtevajo nekaj dragocenega: to, da je njihova glasba pristna.
Marketinški pogled na raziskavo
Poročilo kaže, kako pomembna je kakovost glasbe za potrošnike, ki bodo odločali o prihodnosti glasbene (in marketinške) industrije. Raziskovalci zapišejo: »Za vsakogar, ki se ukvarja z marketingom in komuniciranjem, je to nujno znanje. Vpogledi kažejo celotno sliko o prihodnosti marketinga, ki bi jo morali blagovne znamke in marketingarji čimprej osvojiti. Želja generacije Z po avtentičnih in močnih povezavah z glasbo in umetniki je zelo velika.«
Kot je bilo že pogosto poudarjeno, je to generacija, ki zahteva pristnost, kar je razvidno tudi iz njihovih odgovorov v omenjeni raziskavi. Z nepristno glasbo ne morete uporabiti zvoka za »raziskovanje različnih plati svoje osebnosti«, kot to počne 80 odstotkov generacije Z. Blagovne znamke se lahko približajo potrošnikom le s pravimi umetniki, ki zagotavljajo te pristne povezave. »Priti mora iz srca,« zapišejo v poročilu. »Prišli smo v obdobje, v katerem se bo svetovna drža do glasbe spremenila. Ta revolucija, kot tudi vse ostale, prihaja od spodaj navzgor, začeli so jo mladi poslušalci. Blagovne znamke, ki bodo skrbele za mlade generacije, bodo nagrajene.«