spolnost
Diggit

Ali bi morali uporabljati aplikacije za spolno terapijo?

Dandanes obstajajo aplikacije za čisto vse namene in spolnost pri tem ni nobena izjema.

Hiter vpogled v trgovino z aplikacijami nam pove, da tudi pri nas obstaja že precej aplikacij za spolno terapijo. V ZDA je ob iskanju tovrstnih aplikacij prikazanih na stotine rezultatov, ki v opisu obljubljajo, kako bodo popravile spolno življenje uporabnikov, ne glede na to, kakšne težave imajo. Pri nas jih je precej manj, med njimi so najbolj znane Blueheart, Paired, Ferly, Love Nudge, na drugi strani oceana pa je, kot rečeno, teh aplikacij desetkrat, dvajsetkrat več.

Nekatere aplikacije, na primer Ferly, pomagajo na lastni spolni poti. Uporabniki poslušajo zvočne erotične zgodbe in vodnike v slogu podkastov. Druge aplikacije, kot je Coral, so namenjene poglabljanju vezi med pari in ponujajo ideje za seksi pogovore, kvize in vaje.

Zdi se, da tovrstne aplikacije tudi delujejo; študija iz leta 2020 je namreč pokazala, da je kar 62 odstotkov moških, ki so pri težavah z erekcijo uporabljali aplikacijo za dobro spolno počutje Lover, poročalo o izboljšavah.

Spolnost kot del dobrega počutja

Raziskava svetovalne organizacije Relate iz leta 2017 je pokazala, da je le 34 odstotkov odraslih v Združenem kraljestvu zadovoljnih s svojim spolnim življenjem, zato ni čudno, da je število aplikacij za spolno terapijo v porastu. Rast aplikacij za spolno terapijo sledi tudi vzponu kulture splošnega zdravja, pripravljenosti in dobrega počutja. Število aplikacij, ki služijo kot nekakšni podporniki dobrega počutja, iz dneva v dan narašča, svetovni trg aplikacij za duševno zdravje pa naj bi bil do leta 2030 vreden okoli 18 milijard evrov.

Vzroki za priljubljenost aplikacij za spolne terapije

Razmah aplikacij za terapijo spolnosti in odnosov raziskovalci povezujejo s tremi različnimi dejavniki. »Eden od njih je stigma ob težavah v zvezi z duševnim zdravjem, spolnostjo in odnosi,« pojasnjuje Şerife Tekin, izredna profesorica filozofije na teksaški univerzi. »Ljudje se težko odprejo svojim partnerjem, prijateljem ali zdravnikom o težavah, ki jih doživljajo, aplikacije pa po drugi strani zagotavljajo anonimnost in zasebnost.« Drugi dejavnik je učinek pandemije. »Zaradi splošne zaprtosti države so ljudje več časa preživljali s svojimi partnerji in to je povečalo težave v odnosih,« pojasni profesorica. Tretji dejavnik, ki vpliva na priljubljenost tovrstnih aplikacij, pa so nizki stroški ali celo brezplačni prenosi aplikacije, medtem ko terapije veliko stanejo. »Ljudje, ki so že tako ali tako v ranljivem duševnem stanju, ne želijo še več tvegati,« nadaljuje Tekinova in doda, da pravega terapevta vseeno ne more nič nadomestiti. »Tisti ljudje, ki so aplikacijam namenili že veliko časa, so po začetnih zelo vidnih pozitivnih rezultatih ostali razočarani. Napredek ni šel z isto hitrostjo, saj klepetalni roboti z umetno inteligenco niso tako koristni pri globljih korakih.«

»Aplikacije za spolno terapijo ljudi ne bodo pozdravile, verjamemo pa, da bodo olajšale marsikatero zdravljenje ali težavo. Navsezadnje ljudem približajo koncept terapije, partnerji pa z njihovo pomočjo začnejo pomembne pogovore,« dodaja Gigi Engle, certificirana spolna terapevtka. »Kombinacija spletne in fizične terapije se je izkazala za zelo močno zdravilo.«

Intervju

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Življenje z znaMMkami
15. 04. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Prisegam na humor, igro besed in čustva … »Kupijo« me tudi nizkoproračunski oglasi z dobro idejo.

Naši avtorji