Z oglaševanjem spodbujajo uživanje alkohola med mladimi
Vsedržavna japonska komunikacijska akcija »Sake Viva!« je nenavaden vladni razpis, v katerem pozivajo mladino, naj se pogosteje sprostijo ob večji količini alkohola in se tako v dobro japonske družbe odrečejo treznosti.
Kaja Kovič
Brez besed. Če smo se še prejšnji teden naslajali nad grozljivo izbiro marketinških pristopov v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja, ugotavljamo, da se ponekod po svetu kljub veliko bolj nadzorovanemu okolju in institucionaliziranemu oglaševanju še vedno odločajo za bizarne marketinške poteze.
Očitno japonski milenijci in pripradniki generacije Z ne pijejo tako veliko alkohola kot njihovi starši. Trend pa je vrhunec dosegel takoj po pojavu pandemije, ko je količina popitega alkohola padla s 100 litrov leta 1995 na 75 litrov leta 2020.
Kontroverzno akcijo za promocijo alkohola med mladimi so začeli po poročilu japonske davčne uprave, iz katerega je razvidno, da padec uživanja alkohola v zadnjih nekaj letih negativno vpliva na davčne prihodke države.
Prisiliti ljudi, naj pijejo več, ni ravno najbolj bleščeča poteza vlade, vendar so na Japonskem resno zaskrbljeni – trošarine za alkohol in alkoholne prijače danes predstavljajo le 1,7 odstotka vseh prihodkov iz davkov, medtem ko je bil pred 40-imi leti ta delež 5-odstoten.
Japonska vlada se je tako odločila za komunikacijsko akcijo »Sake Viva!«, v kateri poziva mladino (med 20 in 39 let), naj se pogosteje odreče treznosti. Ob tem mlade vabi tudi, naj predlagajo, kako bi mlade generacije lahko skupaj spodbudili k uživanju alkohola. Želijo si, da bi mladi v svoje predloge vključili marketinške strategije, poslovne načrte, tudi umetno inteligenco, če želijo. Čeprav se ime akcije osredotoča le na riževo vino (sake), pa udeležence vabijo, da pijejo in v svoje predloge vključujejo tudi pivo, viski in vino.